فواید ماساژ در دوران بارداری چیست؟

فواید ماساژ در دوران بارداری
5/5 - (2 امتیاز)

دوران بارداری يکی از مهم‌ترين دوارن زندگی است. در اين دوران خانمها معمولا دچار مشکلاتی در زمينه روحی و جسمی می‌شوند. ماساژ در دوران بارداری به عنوان یک علم شناخته شده و کاربردی است که با رعایت کردن نکات و به کارگیری روشی ایمن می‌تواند به کاهش استرس و ناراحتی های اين دوران کمک کند. پس اگر می‌خواهید از فواید ماساژ در دوران بارداری اطلاع پیدا کنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

بهترين زمان برای انجام این ماساژ سه ماهه دوم بارداری است. در اين دوران جنين شما به اندازه‌ی کافی رشد کرده و احتمالاً حالت تهوع شما نيز رفع شده است. همچنين ممکن است گرفتگی عضلات و درد پشت و کمر کم کم به سراغ شما آمده باشد.

شما می‌توانید در سایت ماساژ رزرو به صورت آنلاین سالن ماساژ خود را رزرو کنید، و از تخفیفات ویژه آن استفاده کنید.

فواید ماساژ در دوران بارداری

همان طور که گفتیم ماساژهای بارداری در این دوران به شرط آن که پزشک متخصص اجازه داده باشد، برای مادران دارای فواید بسیار می‌باشد. که ما چند تا مهمترین آنها را در زیر لیست کرده‌ایم.

۱- تنظیم هورمون ها : ماساژ در این دوران باعث تنظیم هورمون های بدن شده در نتیجه مانع افسردگی دوران حاملگی می‌شود.

۲- خواب راحتر: معمولا یکی از مشکلات خانم‌های باردار مخصوصا در ماه‌های آخر بارداری نداشتن خواب راحت است. ماساژ سبب آرامش و تقويت سيستم عصبی مادر خواهد شد. که این آرامش، به خواب بهتر و عميق‌تر مادر کمک بسیاری می‌کند.

۳- رشد بیشتر جنین و خستگی کمتر مادر : ماساژ بارداری باعث بهبود جریان خون بدن شده و از این طریق اکسیژن بیشتری به سلولهای مادر و جنین می‌رسد. در نتیجه رشد و تکامل جنین بیشتر و خستگی مادر کمتر می‍‌‌‌شود.

۴- کاهش ورم: یکی دیگر از مشکلات این دوران ورم های بارداری است. ماساژ سبب افزايش سرعت دفع مواد زائد عضلانی مثل اسيد لاکتيک و در نتیجه کاهش ورم‌های بارداری می‌شود.

۴- تسکین دردهای عضلانی : ماساژ در این دوران سبب کاهش ناراحتی عضلانی مثل اسپاسم ،سفتی، سوزن سوزن شدن و تنش عضلانی خواهد شد.

۶- زایمان راحتر: ماساژ، گرفتگی‌ها و سفتی‌های عضلانی را کاهش داده و باعث انعطاف پذیری عضلانی بیشتر مادر می‌شود، که این انعطاف پذیری در حين زايمان،کمک زيادی در امر، زايمان با درد کمتر به مادرخواهد کرد.

پیشنهاد ما به شما :آموزش صحیح ماساژ نوزادان و فواید آن

چه زمانی بايد از ماساژ بارداری پرهيز کرد؟

  • مواقعی که دچار تهوع، استفراغ هستید.
  • زمانی که در معرض خطر سقط جنین قرار دارید.
  • زمانی که یک بارداری پرخطر، مانند جدا شدن جفت يا زايمان زودرس را تجربه می‌کنيد.

باید به این نکته توجه کنید که قبل از انجام هر گونه ماساژی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نکته:

استفاده از روغن‌های معطر برای انجام ماساژ در دوران بارداری توصيه نمی‌شود. تنفس بوی برخی از روغن‌ها يا جذب آنها از طريق پوست می‌تواند خطراتی برای جنين شما داشته باشد. همچنين دقت کنيد که استفاده از روغن سياه‌دانه، زنجبيل شامی و برخی از روغن‌های ديگر ممکن است خطرات جدی برای شما داشته باشد. بهتر است قبل از استفاده از ماساژ با روغن‌های معطر يا آروماتراپی، در مورد تأثير روغن‌ها در این دوران با پزشک خود مشورت کنيد.

پیشنهاد می‌شود فواید معجزه آسا ماساژ انگشتان دست را سری مقالات ماساژ رزرو نیز مطالعه کنید.

ارسال نظر