سونا و تاثیرات مثبت آن بر بدن

سونا و تاثیرات آن بر بدن
امتیاز دهید

سونا یا گرم‌خانه، اتاقی کوچک ساخته‌شده، با دمای محیطیِ کنترل‌شده‌است که به منظور بهره‌گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سونا در حقیقت ترکیبی از بخار و گرماست که با افزایش خونرسانی به پوست می‌تواند باعث شادابی و دفع سموم بدن شود. ما در این مقاله قصد آشنایی با انواع سونا و تاثیرات آن بر بدن را داریم.

آشنایی با انواع سونا

سونای خشک: در سونای خشک حرارت محیط ۹۵ یا نزدیک به ۱۰۰ درجه سانتی گراد و گاه بالاتر است. سونا خشک از چوب درخت سرو  ساخته شده است. هنگام ورود به سونای خشک رطوبت سطح پوست به سرعت از بین می رود و احساس گرمای شدیدی به شما دست می دهد اما به محض آنکه عمل تعریق شروع شود درجه حرارت بدن پایین بیاید، فضا قابل تحمل تر می‌شود. مدت استفاده از سونا خشک برای یک فرد سالم که هیچ مشکل خاصی ندارد، بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. اما اگر به هرعلتی تحمل محیط برایتان سخت بود باید فورا از سونا خارج شوید.

سونای بخار: سونای بخار اتاقی گرم و پر از بخار آب است. مدت توقف در سونای بخار بین ۶ تا ۱۲ دقیقه است. در این سونا معمولا حوضچه ها و شیرهای آب سرد برای شستن دست و صورت وجو دارد، تا تحمل محیط راحتر شود.

به علت اختلاف در میزان رطوبت هوا سونای بخار بعد از سونای خشک توصیه می‌شود.

پیشنهاد می‌شود که مقاله اسپا و انواع آن چیست ؟ را ماساژ رزرو مطالعه کنید.

سونا و تاثیرات آن بر بدن

سونا دارای خواص زیادی می‌باشد، ما در اینجا خواص آن را به ۴ دسته کلی تقسیم کرده‌ایم:

۱٫ کمک به دفع فلزات سنگین و سموم: فرایند تعرق به آرامی به خارج شدن فلزات سنگین، مواد شیمیایی و سایر سموم از طریق پوست کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که بدن قادر است که اکثر سموم را از طریق پوست دفع نماید، که این امر باعث می‌شود از فشار و فعالیت بیش از حد کبد و کلیه‌ها جهت حذف سموم کاسته شود.

۲٫ گردش خون و اکسیژن رسانی بهتر: سونا درمانی باعث افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به اندام های مختلف بدن از جمله ریشه موها شده و خاصیت ارتجاعی رگ ها را افزایش می‌دهد.

۳٫ کمک به درمان عفونت ها: همان طور که می‌دانید بدن انسان هنگام ورود ویروس‌ها دچار تب می‌شود، تب  یک فرایند دفاعی برای از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌هاست، این افزایش دمای بدن کمک بسیاری به از بین بردن باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها می‌کند.
سونا درمانی نیز با افزایش دمای بدن این مکانیزم را برای از بین بردن عوامل عفونی به وجود می آورد.

۴٫ آرام سازی سیستم اعصاب مرکزی : آرامش اعصاب و ریلکس بودن، گام اول در درمان تمامی بیماری هاست، سونا بدن را قادر می‌سازد بیشتر استراحت و خود را برای درمان و بازسازی آماده نماید. یکی از علل دخیل در ریزش مو داشتن استرس زیاد می‌باشد و سونا درمانی کمک شایانی به آرام سازی سیستم اعصاب مرکزی می‌نماید.

از دیگر مزایای سونا می‌توان به، کاهش درد مفاصل و عضلات، کمک به بهبود بیماری های پوستی، لاغری و… اشاره کرد.

تاثیرات مثبت سونا بر پوست بسیار زیاد است به خصوص اگر همراه با ماساژ باشد. برای همین در بیشتر مراکز ماساژ قبل از ماساژ صورت سونا بخار را بر روی پوست صورت انجام می‌دهند و بعد شروع به ماساژ می‌کنند.

شما می‌توانید برای رزرو آنلاین مراکز ماساژ دارای تخفیف شهر خود بهسایت ماساژ رزرو مراجعه کنید.

چه کسانی نباید از سونا استفاده کنند

  • افرادی که دچار مشکلات قلبی بوده و یا از ناراحتی‌های ریوی رنج می‌برند باید پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند.
  • افراد زیر ۱۸ سال.
  • مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند.

 

ارسال نظر